Deti ako obete sociálneho systému

Autor: Veronika Hríbová | 10.5.2016 o 11:00 | Karma článku: 4,73 | Prečítané:  787x

Keď Vás štát po dlhom zlyhávaní vytiahne z jamy levovej, no nakoniec len prejdete z blata do kaluže. Najhoršie je, keď sa takto zaobchádza s tými najcitlivejšími bytosťami - s deťmi...

            Funkčnosť, resp. nefunkčnosť či už právneho alebo sociálneho systému na Slovensku ma asi nikdy neprestane prekvapovať. To, že dovolať sa spravodlivosti je v našom štáte miestami nemožné a, ako inak, finančne náročné, všetci istotne vieme. Súdne pojednávania sa ťahajú niekoľko rokov, a tak sa mnohí z nás ani nepokúšajú bojovať za svoje práva.  No keď sú porušované práva detí je našou povinnosťou zakročiť.

            V nasledovnom článku budem vychádzať najmä z investigatívnej reportáže Rasťa Strišku, ktorá bola súčasťou relácie V siedmom nebi odvysielanej 13.4.2016 na Tv Joj, ale i z dostupných informácií na internete. Jedná sa o prípad zverenia detí do štátnej výchovy a následné zlyhanie sociálneho systému.

            6 ročná Saška a 3 ročná Simonka sú deťmi Alexandry Hrotákovej, taktiež matky utýranej Lucky. Prípad utýranej Lucky bol zmedializovaný v septembri 2012 v hlavnom spravodajstve Tv Joj a i. Jednalo sa o otrasný čin týrania  blízkej a zverenej osoby, za ktorý boli matka Alexandra a otčim Juraj Hroták uznaní vinnými. Telo Lucky ukrývali ešte 3 roky po jej smrti v byte v Ružinove a ani sa neštítili na ňu i naďalej poberať prídavky. Na základe pitvy sa zistilo, že na smrť utýrané dievčatko malo zlomenú sánku, čeľusť, nos, viaceré zlomeniny rebier a zlomený lakeť. Zlyhanie sociálneho systému vidíme hlavne v tom, že dieťa, ktoré malo byť už 2 roky školou povinné nikomu nechýbalo! Taktiež sa jednalo o problémovú rodinu, kde si vlastne sociálny úrad ani raz nepreveril či deti vyrastajú vo vyhovujúcich podmienkach!

            Za týranie súd vymeral Jurajovi 17 ročný trest (plus 1,5 roka za neoprávnené užívanie cudzieho bytu) a Alexandre 14 ročný trest. Otčim sa chcel s prokurátorom dohodnúť a tak dostať nižší trest, avšak vypracovaná dohoda o vine a treste bola nakoniec stiahnutá na príkaz Generálnej prokuratúry SR. Zvláštne je už použitie slova „týranie“ pri takom závažnom skutku ako je tento. Vraj sa nepodarilo preukázať úmysel dievča usmrtiť, čo je nevyhnutné pri uznaní viny z vraždy. Ale predsa dieťa bolo utýrané k smrti a ležalo nepovšimnuté v byte po ďalšie tri roky, čo by som jednoznačne vraždou nazvala! Čo iné je vražda ak nie chladnokrvné mlátenie slabšieho jedinca a prizeranie sa ako napadnutý doslova umiera od bolesti?

            Šokujúci je aj fakt, že ešte v r. 2008 dostal Juraj podmienečný trest za týranie svojej manželky, pričom pred týmto verdiktom bol už 4 razy odsúdený. Či tu teda zlyhala polícia, súdy alebo úrady je už ťažko posúdiť. Svoj kúsok viny nesie každý jeden z nich.

            V tomto byte hrôzy vtedy žila i malá Saška, ktorú po zistení otrasných skutočností odobrali a umiestnili do detského domova. Zdravý rozum mi hovorí, že dieťa bolo zachránené a konečne dostane šancu na normálny život, no opak bol bohužiaľ pravdou. A tak prípad, ktorý šokoval nie len celé Slovensko ale i zahraničné médiá, má svoje pokračovanie.

            V tom čase bola Alexandra Hrotáková opäť tehotná. V poradí už jej 11. dieťa jej bolo ihneď odobraté a umiestnené do dojčenského ústavu. Saška a Simonka sa spoločne dostali do profesionálnej rodiny (zamestnanci detského domova Harmónia), kde žili 2,5 roka až do leta 2015. V súčasnosti obe dievčatá žijú v pestúnskej starostlivosti.

            Výpovede pestúnov ohľadne zvláštnych reakcií detí, a hlavne malej Simonky, sú priam šokujúce. Pestúnska matka Mária sa vyjadrila na kameru, že po príchode do ich rodiny poznala Simonka len slovo áno a počúvala ako psík na povel. Dokonca sa i sama prebalila, v noci nespávala, triasla sa. Jej staršia sestra Saška sa vyjadrila na margo predošlej profesionálnej rodiny takto: „išli sme k zlej tete.“ ... „Nemohla som ísť na záchod... A ja som išla... Dala nám studenú vodu... Hore vo vani.“ Toto tvrdenie by aj vysvetľovalo panický strach dievčat, a najmä malej Simonky, zo sprchy. Detská psychiatrička, MUDr. Štúrová sa vyjadrila, že deti by si takto detailne veci nevymysleli a teda nejaké hrôzy museli zažiť.

            Teraz sa mi jedná hlavne o malú Simonku, keďže bola matke ihneď odobratá a tak nevyrastala v už spomínanom byte hrôzy. Jej psychika je i napriek tomu očividne poznačená a tak sa pýtam, zlyhal tu opäť sociálny systém? Okrem iného pestúni tvrdia, že deti mali „izbu“ v profesionálnej rodine umiestnenú v spálni, v podstate v skrini, a teda ich životný priestor bol cca 4m2! Pani z tejto profesionálnej rodiny síce poprela, že izba sa nachádza v skrini no na druhú stranu sa vyjadrila takto: „mám izbičku v spálni“. Izbička v spálni? Niekto tváriaci sa ako profesionál tvrdí, že mať izbu v izbe je v podstate v poriadku? Spravte si úsudok sami...

            V reportáži sa objavil i svedok, ktorý tvrdí, že táto profi matka používa telesné tresty ako sú bitky, studená sprcha a pod. Keď sú deti zlé, nedáva im jesť a ani ona samotná sa údajne netají tým, že bitka je pre ňu forma normálnej výchovy.

            Ďalším svedkom je i bývalá zamestnankyňa detského domova Harmónia, Táňa Lipková, ktorá na vlastné oči videla ako dáva dieťaťu silnú facku a je ochotná v ďalšom šetrení vypovedať.

            Keďže práve prebieha vyšetrovanie, vyjadrenia od zodpovedných orgánov chýbajú. Či už sú to len domnienky alebo je to skutočne pravda, že profesionálna rodina sa až tak profesionálne nezachovala, kladiem si otázku, čo všetko treba spĺňať k tomu aby sme mohli vykonávať funkciu tejto profesionálnej rodiny. Podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny je potrebné pre výkon  profesionálneho rodičovstva „spĺňať kvalifikačný predpoklad najmenej úplného stredného vzdelania a absolvovať prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti. Rozsah prípravy je 60 hodín resp. 40 hodín, pokiaľ záujemca o profesionálne rodičovstvo spĺňa osobitný kvalifikačný predpoklad  (Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 41/1996 Z.z. o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických pracovníkov v znení neskorších predpisov). Ak ide o dieťa, u ktorého sa prejavujú poruchy správania a o dieťa, ktoré je drogovo alebo inak závislé môže vykonávať starostlivosť v profesionálnej rodine len fyzická osoba, ktorá získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a spĺňa osobitné kvalifikačné predpoklady a absolvovala prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti v rozsahu najmenej 40 hodín.“ Podmienkou na výkon profesionálneho rodičovstva je bezúhonnosť nielen zamestnanca ale i jeho partnera. Z toho vyplýva, že ak je jedinec bezúhonný, má maturitu a k dispozícií rodinný dom alebo byt, môže byť profesionálnym rodičom. Za 60 hodín prípravy má oficiálne spĺňať požiadavky štátu pre tento výkon. Zaujímavé je, že malá Simonka a Saška boli zverené stredoškolákom aj napriek faktu, z akých pomerov deti pochádzajú.

            Pestúni dievčatiek sa vyjadrili, že ich matka chce deti späť a teda si ich nemôžu osvojiť. Napriek tomu, že ich matka sa s nimi nijako nekontaktuje, ich otec poslal dievčatkám list, čo sa už za kontakt považuje. Vraj stačí jeden takýto kontakt za rok aby deti nebolo možné adoptovať. Je smutné, že takýto rodičia majú stále nárok na svoje deti. Fakt, že matka Alexandra mala všetkých svojich 8 zvyšných detí vo výchove štátu a jedno dieťa nechala pred svojimi očami umrieť asi na Slovensku nestačí.

            O tom, či toto je ojedinelý prípad alebo jeden prípad z mnohých môžeme len polemizovať. A preto je dôležité mať oči otvorené a neprizerať sa na to, keď je deťom ubližované. Úrady ešte stále zlyhávajú a tak je našou morálnou povinnosťou pomôcť dieťaťu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?